6 filmów biograficznych

6 filmów biograficznych

W zeszłym tygodniu zaprezentowałyśmy Wam 6 filmów o kobietach. Niektóre z nich były filmami, które przedstawiały sylwetki pań, które zmieniły choć w pewnej części świat. Dziś zaś chciałybyśmy przedstawić Wam 6 filmów biograficznych o osobach, które już na zawsze zostaną zapamiętane, jako wyjątkowe i odważne. Oto i one.

TwoBrokeSisters - 6 filmów biograficznych, "Teoria wszystkiego"

 

  1. „Teoria wszystkiego” (2014)

Stephen Hawking jest cenionym astrofizykiem, kosmologiem i fizykiem. Oprócz obfitego w sukcesy życia naukowego, posiada również ciekawe życie prywatne, więc nic dziwnego, że w pewnym momencie postanowiono z tego życia zrobić film. Słynnego naukowca odegrał Eddie Redmayne, który zdobył dzięki tej roli Oscara i zdecydowanie na to zasłużył. Film jest absolutnie wyjątkowy, przedstawia naukę w sposób ciekawy i przychylny nawet niewybitnym jednostkom. Pięknie nakręcony bardzo dobrze oddaje chorobę Hawkinga i to, jaki wpływ miała ona na jego życie. Aby wyrobić sobie opinię o tej produkcji, każdy powinien ją obejrzeć. Powiedzieć mogę tyle, że zdecydowanie jest warty uwagi poprzez fabułę, muzykę, zdjęcia i wyśmienitą grę aktorską (żonę Hawkinga gra Felicity Jones). Film jest również gratką dla fanów brytyjskiego akcentu.

TwoBrokeSisters - 6 filmów biograficznych, "Bogowie"

2. „Bogowie” (2014)

Zbigniew Religa. Myślę, że każdy chociaż kojarzy to nazwisko, a jeśli nie, to szybko uciekajcie poczytać o tej osobie lub obejrzeć film „Bogowie”. Religa był polskim kardiochirurgiem, który swoje życie poświęcił medycynie i próbom przeszczepu serca. Próbował aż się udało. Dokonał pierwszego udanego przeszczepu serca w Polsce. Warto wspomnieć, że wówczas nie patrzono na to zbyt przychylnie, co sprawiało, że zadanie było nawet trudniejsze. Bardzo dobrze sytuację tę przedstawia film „Bogowie”, który jest wdzięczną biografią Religi, granego przez Tomasza Kota, który wcielił się w tę postać znakomicie. Jeśli jesteście zainteresowani medycyną, polskimi osiągnięciami, biografiami lub po prostu chcecie obejrzeć dobry film, to jest to zdecydowanie dobry wybór.

TwoBrokeSisters - 6 filmów biograficznych, "Zniewolony. 12 years a slave"

 

3. „Zniewolony. 12 years a slave” (2013)

Oparty na autobiograficznej książce Solomona Northupa film pozwala nam przenieść się w przykre czasy segregacji rasowej. Film przedstawia wspomnienia Solomona z roku 1841 i lat późniejszych. W latach tych afroamerykanie cieszyli się wolnością jedynie w północnych Stanach Zjednoczonych. Na południu nadal panowało zaś niewolnictwo. Solomon był wykształconym, szanowanym obywatelem północy, którego porwano i sprzedano jako niewolnika. Przez 12 lat walczył o powrót do domu i upragnioną wolność. Film jest zatrważającym obrazem tego, co działo się naprawdę. Myślę, że każdego skłoni do refleksji na temat praw człowieka i wolności.

TwoBrokeSisters - 6 filmów biograficznych, "The Social Network"

4. „The Social Network” (2010)

Przyznajcie się – kto z Was ma Facebooka? Założę się, że większość z Was go posiada, a co więcej – korzysta z niego przynajmniej raz dziennie. Chyba trudniej dziś znaleźć osobę, która Facebooka nie ma, niż osobę, która jest od niego uzależniona. Ale przechodząc do filmu – oto historia jak powstał Facebook. Młody Mark Zuckerberg, wybitny programista studiujący na Harvardzie zakłada stronę z wizerunkami studentek. Pomysł wydaje się obiecujący, dlatego rozpoczynają się prace nad portalem społecznościowym. Aby dowiedzieć się jak to właściwie było, obejrzyjcie „The social network”. Trzeba mieć jakąś wiedzę o czymś, czego używamy na co dzień. 😉

TwoBrokeSisters - 6 filmów biograficznych, "Amy"
5. „Amy” (2015)

Amy Winehouse jest zdecydowanie jedną z najbardziej znanych wokalistek jazzowych i soulowych, mimo swej burzliwej kariery i wielu skandali. W filmie, poprzez nagrania z archiwum domowego Amy, obserwujemy życie piosenkarki. Widzimy jej rozwój, dzieciństwo, początki kariery, problemy i uzależnienie. Film zdecydowanie przedstawia to, co wpływało na muzykę Amy. Został on uznany także przez Akademię Filmową, która wręczyła producentom Oscara w kategorii film dokumentalny.

 

TwoBrokeSisters - 6 filmów biograficznych, "Ray:

6. „Ray” (2004)

Mój absolutny faworyt z dzisiejszego zestawienia. Nie tylko ze względu na uznanie dla muzyki Raya Charlesa, ale także ze względu na wykonanie filmu. Życie Raya Charlesa bez dwóch zdań jest imponujące i ciekawe, dlatego uważam, że dobrą decyzją było podjęcie próby produkcji biografii. Legenda jazzu i bluesa, Ray Charles urodził się w Albany, w stanie Georgia. W wieku pięciu lat zaczął tracić wzrok niewiele po drastycznym wydarzeniu, jakiego był świadkiem – jego młodszy brat na jego oczach się utopił. W wieku siedmiu lat, muzyk zupełnie utracił wzrok i musiał nauczyć się funkcjonować bez zmysłu widzenia. Nie powstrzymało to go przed nauką gry na wielu instrumentach. I tak zaczęła się jego droga muzyczna, która przedstawiona jest na filmie. Uznawany za twórcę rhythm&bluesa Ray Charles zagrany został przez Jamiego Foxxa, który odegrał muzyka w sposób znakomity – otrzymał za tę rolę Oscara. To jeden z najlepszych filmów muzycznych, jaki widziałam, więc mam nadzieję, że się Wam spodoba.

 

To wszystko na ten piątek. Mam nadzieję, że biografie, które dla Was wybrałyśmy się Wam spodobają. Piszcie w komentarzach i dajcie znać, jakie są Wasze typy! Miłego wieczoru 🙂

 

6 filmów biograficznych
Oceń ten wpis


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *